GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ PROJESİ - 2

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ PROJESİ - 2

Belediye Başkanlığımız, Göksun Kent Konseyi, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı Projesi (BTC) işbirliğinde ikincisini 2015 yılı Haziran ayında düzenlediğimiz Girişimcilik Eğitimi Kursunu tamamlayan 60 Girişimci, belgelerini düzenlenen törenle aldı.

Gelişimin, değişimin ve büyümenin ilk adımının girişimcilik olduğuna vurgu yapan Başkan Aydın, Göksun Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda yapılan programda yaptığı konuşmada;

“Her şey girişmekle başlar. Sizler bu kursa katılarak yeni bir iş kurma girişiminde bulundunuz. Her biriniz şunu iyi bilmelisiniz ki bugün alacağınız belge ile açacağınız iş yerlerindeki üretim veya hizmet ile önce kendi ekonominize, daha sonra bulunduğunuz ilçe ekonomisine, bölge ekonomisine ve nihayetinde ülke ekonomisine katkı sağlayacaksınız. Yani bu ülke de yaşayan bir fert olarak her şeyden önce ülkeye karşı görevinizi yerine getirmiş olacaksınız. Sadece kendi ihtiyaçlarınızı karşılamada, ev ekonomisine katkı da bulunmakta değil tüm ülke ekonomisine katkı da bulunacağınızı bilmeniz gerekir. Bizim asıl mutlu olacağımız nokta da bu zaten. Biz belediye olarak bu kursları bunun için açıyoruz” dedi.

Gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmek için her bireyin üretici konumunda olması gerektiğini savunan Başkan Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çalışmalıyız bir şeyler üretmeliyiz ki hep beraber refah bir toplum haline gelelim. Biz belediye olarak, yerel yönetim olarak hem halkımızın alt yapı ve üst yapı hizmetlerini sunmak, hem de sosyal anlamda, ekonomik anlamda katkı sağlamak için elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz. Tek başımıza yapamadığımız işleri diğer kurum ve kuruluşlarla, KOSGEB ve BTC ile TKDK ve STK’larla beraber olmak suretiyle yapmaya çalışıyoruz. İnşallah bunda da başarılı olacağımızı ümit ediyor, bu kursların başarılar getirmesini, iyi işler kurmanızı ve maddi anlamda da beklentinizin üzerinde getirisi olmasını temenni ediyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından, Kaymakam Ayhan, Başkan Aydın ve protokol üyeleri tarafından girişimcilerin belgeleri verildi.

Girişimcilik Eğitimi Programına katılan 60 kursiyer aldıkları girişimcilik belgesi ile iş yeri açması durumunda KOSGEB’den 30 bin lira hibe desteği alabilecek. İstatistikler, Türkiye genelinde Girişimcilik Kurslarına katılan girişimci adaylarının % 8’inin iş kurmasına rağmen, Göksun’da iş kurma oranının % 35 olduğunu gösteriyor.