Göksun Belediyesi
 

KURUMSAL

 

PROJELERİMİZ

 

GÜNCEL

 

HİZMET REHBERİ

 

GÖKSUN

 

KÜLTÜREL YAPI

 

E-BELEDİYE

 
 
GÖKSUN ULUSLARARASI 13. KAFKAS KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜYAYIN TARİHİ: 28.7.2018Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Göksun Belediye Başkanlığı ve Göksun Çerkes Kültür Derneği işbirliği ile düzenlenen Göksun Uluslararası 13. Kafkas Kültür ve Sanat Festivali büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Coşkun Aydın, Alparslan Türkeş Mesire Alanında düzenlenen festivalde yaptığı konuşmada, Göksun’un, farklı kültür ve yaşayış biçimine sahip birçok etnik unsurun birbirine güven duygusu ile kardeşçe bir arada yaşadığı ve bu yapısı ile âdete Türkiye’nin küçük bir örneği olan özel bir ilçe olduğunu söyledi.

Toplumların kendisine ait yaşama dair elde ettiği değerleri, sosyal, kültürel, ekonomik, politik, coğrafi ve endüstriyel açıdan başka toplumlara tanıtma ihtiyacı duyduğuna işaret eden Başkan Aydın, şunları kaydetti:

“Bir toplumun kendisine ait yaşama dair elde ettiği değerleri, sosyal, kültürel, ekonomik, politik, coğrafi ve endüstriyel açıdan başka toplumlara tanıtma, üretilen bu değerleri sahiplenme, kendilerinden sonra gelecek nesillere aktarma amaçlı festivaller yapılmaktadır. Hiç kuşkusuz kültürlerin ve şehirlerin tanıtımı için bu festivaller çok büyük önem taşımaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Göksun Belediye Başkanlığı ve Göksun Çerkes Kültür Derneği işbirliği ile düzenlenen 13. Göksun Uluslararası Kafkas Kültür ve Sanat Festivali de bu festivallerden sadece birdir. Kafkasya ile Anadolu arasındaki binlerce yıllık kültür köprüsünü devam ettiren bu festivale bir kez daha ev sahipliği yapmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum.”

Göksun’un Festivaller Şehri olarak anılmayı hak eden bir ilçe olduğuna vurgu yapan Başkan Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Pehlivanlar Diyarı, Doğal Güzellikler Şehri, Yayla Kenti gibi unvanlarla birlikte anılan Göksun’un, son yıllarda başarı ile icra edilen ve adından söz ettiren Ulusal ve Uluslararası festivalleri nedeniyle ‘Festivaller Şehri’ olarak da anılmayı hak ettiğine inanıyorum. Bir yerleşim yerinde yaşayan insanların birbirini sevdikleri ve hoşgörü içinde oldukları sürece toplum olarak bir anlam taşıdıklarına inanıyorum. Birbirimizi sevdiğimiz, saydığımız, hoş gördüğümüz zaman toplum olarak bir anlam ifade ettiğimizi ve daha müreffeh bir toplum haline geleceğimizi düşünüyorum. Birçok mahallemizde düzenlenen ‘Buluşma ve Kaynaşma Festivalleri’ olmak üzere her yıl onlarca festivale ev sahipliği yapan bir ilçenin belediyesi olarak ortağı olduğumuz, ‘Uluslararası Kafkas Kültür ve Sanat Festivali’nin yanı sıra, tarihi geçmişi yüz yıl öncesine dayanan ‘Göksun Karakucak Güreş Festivali’, ‘Göksun Elma Festivali’ ile şartların uygun olması halinde ‘Göksun Kar Festivali’, ‘Bahar ve Yayla Festivali’ olmak üzere her yıl dört festival düzenlemenin gayreti içindeyiz.”

Kültürel değerleri gelecek kuşaklara aktarmanın önemini dile getiren Başkan Aydın, “Binlerce yıllık kültürel değerlerini canlı tutan, güzelliklerini yaşatan ve bu değerleri bizimle birlikte festival ortamına taşıyan Kafkas kökenli kardeşlerimiz başta olmak üzere, düzenledikleri festivallerle şehrimize değer katan tüm kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Göksun Uluslararası 13. Kafkas Kültür ve Sanat Festivali coşkusunu paylaşmak ve ilçemizin güzelliklerini hep birlikte yaşamak için ülkemizin değişik yerlerinden ve yurt dışından gelen bütün misafirlerimize hoş geldiniz diyor, sosyal hayatımıza ayrı bir renk ve değer kattığına inandığım bu festivale yoğun bir gösteren tüm hemşehrilerimi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.”

Huoh konuşmasını Av. Rahmi Tuna’nın yaptığı festivalde, 24. Dönem T.B.M.M Başkanvekili ve Festival Tertip Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Göksun Kaymakamı Hüseyin Aydın, KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Kabertay Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanı Muhaddin Kummxhe, birer konuşma yaptılar.

Dünyaca ünlü Kabardinka Halk Dansları Topluluğu sundukları gösterileri ile festivale katılanları büyülerken, festivalde sahne alan Oksana, İnna, Grup Fıtzemaq, Betuğan/Fatime, Amirhan seslendirdikleri şarkılar ve gösteriler ile festivale katılanlara unutulmaz bir gece yaşattılar.

Festival, katkı sağlayan kişi ve kurumlara plaket verilmesi ile sona erdi.


         
         
         HABERİ PAYLAŞIN
 
 
 
 
 

KURUMSAL

Belediye Teşkilat Şeması
Meclis Üyeleri
Başkan Yardımcıları
Başkan Danışmanları
Müdürlükler
Eski Belediye Başkanları
Misyon ve Vizyonumuz

 

BAŞKAN

Başkan'ın Özgeçmişi
Başkan'ın Albümü
Başkan'ın Mesajı
Başkan'a Mesaj Gönder
Başkan'la Fotoğraflarım

 

PROJELERİMİZ

Tamamlanan Projeler
Devam Eden Projeler
Planlanan Projeler
Fiziki Yatırımlar
Sosyal ve Kültürel Projeler
Eğitim Projeleri
Yönetişim Projeleri

 

GÜNCEL

Haberler
Video Haberler
Duyurular
Basında Belediyemiz
Fotoğraf Albümü

 

HİZMET REHBERİ

Stratejik Plan
Başvuru Rehberi
İhale İlanları
Kamu Hizmet Standartı
Kanun ve Yönetmelikler
Raporlar ve Tablolar
Emlak İşlemleri

 

KÜLTÜREL YAPI

Sosyal & Kültürel Hayat
Göksun'da Yaşam
Yemeklerimiz
Şair ve Yazarlarımız
Yayınlarımız

 

GÖKSUN

Göksun'un Tarihi
Belediye Tarihi
Mahallelerimiz
Tarihi ve Turistik Yerler
Göksun Elması
Oda, Dernek ve Vakıflar
Tanıtım Filmleri 

 

İLETİŞİM

Köprübaşı Mah. Malazgirt Cad. No: 3 Göksun / Kahramanmaraş
Santral: (0 344) 714 11 93
Fax:       (0 344) 714 11 91

 
     

Copyright © 2018 - Tüm Hakları Saklıdır...
Kahramanmaraş Göksun Belediyesi Basın Yayın Servisi